Przemysł chemiczny i środowisko naturalne

Chemikalia są niemalże wszędzie

Substancje chemiczne znajdują się nie tylko w naszych domach, ale także w żywności, odzieży i medycynie.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives wykazało, że obecnie na rynku jest ponad 80 000 chemikaliów. Ponad 2000 tych chemikaliów jest stosowanych jako dodatki w produktach konsumenckich, takich jak opakowania do żywności i produkty do higieny osobistej.
Na przykład stanowią około 98% plastików i winyli we wnętrzu samochodu. Te chemikalia mogą emitować do powietrza w samochodzie lub domu niebezpieczne substancje, takie jak formaldehyd lub benzen, które mogą być toksyczne dla zdrowia.

Przemysł chemiczny a środowisko naturalne

Przemysł i ochrona środowiska to dwa sprzeczne cele, dlatego ważne jest rozważenie zalet i wad stosowania chemikaliów w przemyśle.
Przemysł chemiczny jest istotną częścią rozwoju człowieka, który poprawił jakość życia ludzi na całym świecie, ale ma swoją cenę. Wraz z uwolnieniem nowych chemikaliów zawsze istnieje zagrożenie, że mogą być niebezpieczne dla ludzi i naszego środowiska. Konieczne jest zbadanie potencjalnych zagrożeń przed podjęciem świadomej decyzji, czy powinniśmy używać chemikaliów.
Nie chodzi p to że powinniśmy przestawać używać tych chemikaliów, ponieważ są one potrzebne do produkcji w wielu gałęziach przemysłu, które dostarczają nam towary, od których jesteśmy uzależnieni na co dzień, takie jak tworzywa sztuczne, farmaceutyki, farby, guma i tkaniny. Jednak ważne jest, aby wykluczać lub minimalizować negatywne skutki dla środowiska naturalnego.

Może Ci się również spodoba